מאמרים

אסטרטגיה של פיזור סיכונים בשיווק בינלאומי וביצוא לארה"ב

האתגר הגדול בשיווק בינלאומי בכלל וביצוא לארה"ב בפרט הוא פיזור סיכונים.
פיזור סיכונים מתבטא בד"כ במרחב הגיאוגרפי, בסוגי מטבע חוץ וכמובן במגוון ערוצי ההפצה.

יצוא לארה"ב, פיתוח עסקי בינלאומי

אספקט חשוב מאוד בפיזור הסיכונים יכול להתבטא בממדים של קו מוצרים. אסטרטגיית פיזור סיכונים על פי קו מוצרים מציעה אפשרות של מכירת מגוון מוצרים לערוצי שיווק שונים ולתתי שווקים בתוך שוק היעד הכולל. בחירה באסטרטגיה זו תוביל להקטנת הסיכון והתלות בערוץ אחד, בשוק ספציפי, בלקוח אחד או במוצר מסוים. אחד האתגרים המובילים ביצוא לארה"ב הוא מכירה באמצעות מפיצים או רשתות שיווק, אך לא די בכך. 

הכלל בשיווק בינלאומי בכלל וביצוא לארהב בפרט הוא ליצור קווי מוצרים שונים. דוגמא לכך ניתן לראות צל אחד מלקוחות אורינום. הלקוח הוא יצואן מוביל בשוק המקצועי של כלי עבודה תחת המותג שלו. השיווק הבינלאומי של מוצריו נעשה באמצעות מפיצים לשוק המקצועי והמוסדי תחת המותג של היצרן, בכל העולם. על פי תכנית עבודה שהתוותה אורינום, מבוצע יצוא לארצות הברית תחת אסטרטגיה מגוונת שמובילה לפיזור סיכונים אופטימאלי. חלק מהמוצרים נותרו תחת המותג של היצרן, חלק מהמוצרים הם חצי מקצועיים ומותאמים גם לשוק הביתי תחת מותג אחר של היצרן. חלק נוסף של מוצרים יוצרו כמותג פרטי לרשתות השיווק המקצועיות. תודות לאסטרטגיה זו, קרי חדירה גם לשוק המקצועי וגם לשוק הביתי, היצוא לארה"ב ולקנדה גדל מאוד. המוצרים שונים בתכלית מבחינת הביצועים, המותג, האריזות והנראות הכללית.

במקרים רבים של ייצוא לחו"ל ניתן למכור לאותו ערוץ הפצה, למשל רשתות שיווק, מוצרים שונים תחת מותגים שונים ובכך גם לפזר את הסיכון וגם להגדיל מכירות בשיווק בינלאומי.