מאמרים

ביטוח חבות מוצר בשיווק בינלאומי

יצרנים ויזמים רבים אינם מודעים לגורם דרמתי בשיווק בינ"ל וביצוא לארה"ב – ביטוח חבות מוצר.

ביטוח חבות מוצר PRODUCT LIABILITY INSURANCE, או בקיצור PLI, הוא בגדר חובה בשיווק לארה"ב עבור כל יצרן, בין אם הוא יזם או מפעל.

פיתוח עסקי בחו"ל, פיתוח עסקי בארה"ב, יצוא לארה"ב, יצוא לארהב, יצוא לארצות הברית, שיווק בינלאומי, פיתוח עסקי בינ"ל, פיתוח עסקי בינלאומ

במקרה שבו, חלילה, המוצר פגום או גורם נזק למשתמש/צרכן, כל שרשרת האספקה נתבעת. חברת הביטוח של הצרכן תובעת את הקמעונאי ואת חברת הביטוח שלו, חברת הביטוח של הקמעונאי תובעת את הספק ואת היצרן.

בארה"ב נהוג לתבוע כמעט על כל דבר. גם אם לנו ייראה מקרה מסוים זניח או שמבחינתנו, המוצר שלנו לא גרם נזק, ייתכן מצב בו האמריקאים ייראו את פני הדברים באורח שונה. במשך כל שנות עבודתנו, נתקלנו בלא מעט מקרים בהם פוליסת ביטוח חבות מוצר ממש הצילה את היזמים/יצרנים מאחר וכל תביעה הייתה בהיקף של מיליוני דולרים ואילו המבוטח שילם רק את סכום השתתפות העצמית.

הפרמיה משתנה כמובן לפי שוק היעד ובהתאם לסוג המוצר וכשמדובר ביצוא לארהב ,הפרמיות יותר גבוהות.

בביטוח חבות מוצר יהיו הפרמיה והכיסוי חריגים עבור מוצרים הקשורים לתינוקות, כלי עבודה, רכב ועוד מספר ענפים שנחשבים ל 'סיכון חריג'.

לסיכום, עלינו להדגיש חזור והדגש שכל יצרן/יזם/חברה חייבים שיהיה להם כיסוי ביטוחי מסוג חבות מוצר ל 'יום גשום וסגרירי מאוד'. נציין שיש ביטוחים חשובים נוספים הקשורים לשיווק בינלאומי ועליהם נרחיב במאמרים הבאים.