מאמרים

חדשנות בשיווק בינלאומי - מארזים

חדשנות של מארז המוצר מתייחסת לאופן שבו המוצר נארז ומשונע ממקום למקום. לכאורה, מדובר בפרט 'שולי' שאינו קשור למוצר עצמו ולתכונותיו. הניסיון מוכיח כי תכנון נכון של מארז המוצר והאופן שבו הוא נארז יכולים להביא למהפך בשיווק בינלאומי ובשיווק ומכירות לארה"ב. התמקדות בפרטים ה'קטנים' עשויה להוביל להצלחות הגדולות. לא תמיד צריך להמציא את הגלגל מחדש.

שיווק בינלאומי, שיווק בינל, שיווק בינ"ל, יצוא לארהב, יצוא לארה"ב, יצוא לארצות הברית

לחברת אורינום מספר קווי מוצרים בעלי נפח גדול. לדוגמא, סלי כביסה. סלי הכביסה תוצרת ישראל נמכרים בכל העולם כולל יצוא לארהב. סלי כביסה, על פי רוב, הנם בעלי נפח גדול מאוד - 60 ליטר, לא כולל האריזה. פתרון השילוח עד לעת האחרונה היה בדמות NESTING - הסלים נכנסו אחד לתוך השני. פתרון ה NESTING היה רחוק ממושלם. עדיין בהובלה נדרש שטח גדול מאד ונפח הסלים חייב שימוש בשטח רב מידי במחסנים ובחנויות המפיצים ורשתות השיווק. חשיבה חדשנית הובילה לפיתוח סל כביסה מתקפל. סל זה גולם בחובו יתרונות רבים בשיווק בינלאומי ויצוא לארה"ב:

  1. חסכון בהובלה למחסני ההפצה של הלקוח.

  2. חסכון בשטח אחסון בתוך מחסני הלקוח.

  3. הוזלה בשינוע המוצר לחנויות.

  4. הורדה ניכרת בשטח מדף (יקר ערך) בחנויות.

  5. חסכון במשלוח ללקוח הקצה (הוזלה בשינוע ללקוח הסופי).

דוגמא נוספת ניתן לראות במוצרי ריהוט. הדוגמא הטובה ביותר היא בדמות ריהוט ארוז היטב, המפורק לגורמים ומיועד להרכבה בבית הלקוח. יתרונות מאפייני השיווק ומכירות לחול מתקיימים גם במקרה זה: הוזלת ההובלה, הוזלת האחסון, הוזלת השינוע, התייעלות בהפצה, שיפור ניכר בשטח מדף (המוצר תופס שטח מדף קטן יותר).

לכאורה, לא חל שינוי בתמורה עבור לקוח הקצה. בפועל, מתקיימת משוואה פשוטה מאוד: כאשר כל שרשרת הייצור וההפצה מתייעלת והופכת לרווחית, גם הלקוח הסופי יוצא נשכר – המוצר בד"כ זול יותר. למעשה נוצר מצב בו כולם מרוויחים יותר – היצרנים, המפיצים, רשתות השיווק והלקוחות הסופיים (לקוחות הקצה).

בשיווק ומכירות לארהב נושא המארזים חשוב ביותר מכיוון שהיבטים כגון ההפצה ושטח המדף בחנויות יקרים מאוד. כל שטחי המדף מנוצלים עד תום. בשיווק בינלאומי ישנן אין ספור אפשרויות לחדשנות מארזים, שיטות אריזה ושינוע. כאשר אנו מפתחים מוצר חדש או משפרים מוצר קיים, עלינו לקחת בחשבון היבט זה