מאמרים
מעוניינים לקבל פרטים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות? אנא מלאו את הפרטים ונשמח לחזור אליכם

חדשנות בשיווק בינלאומי – מוצרים ירוקים

העולם כולו מנסה לעבור למוצרים אקולוגיים / ירוקים. בנושא זה קיים שוני רב בין שיווק לאירופה ולבין שיווק ומכירות לארה"ב. מוצרים ירוקים זו סיסמה שנשמעת טוב. על פי רוב, מעטים הם האנשים שמיישמים סיסמה זו הלכה למעשה, במיוחד כאשר מדובר ביצוא לארה"ב.

מילות מפתח: שיווק בינלאומי, שיווק בינל, שיווק בינ"ל, יצוא לארהב, יצוא לארצות הברית, יצוא לארה"ב

חברת אורינום מייעצת למספר מפעלים שמייצרים מוצרים ירוקים. השיווק לאירופה קל הרבה יותר לגבי קטגוריית מוצרים זו מפני שהשוק האירופאי בשל יותר לשימוש במוצרים אקולגיים. האירופים שולטים על כל תהליך המחזור. במדינות אירופה קיימים חוקים בנושא מחזור והוקמה מעטפת המאפשרת שימוש ומחזור מוצרים אקולוגיים דה פקטו.

בעוד אירופה נמצאת בחוד החנית בתחום המחזור והשימוש במוצרים אקולוגיים, ארה"ב הגדולה נמצאת הרחק מאחור. השוק האמריקאי אינו בשל דיו למעבר למוצרים אקולגיים. הצרכנים האמריקאיים מעוניינים במוצרים ירוקים בתנאי שהם באותו מחיר כמו המוצרים הרגילים. כמובן שזה בלתי אפשרי. מוצרים אקולוגיים הנם יקרים יותר משום תהליך פיתוח יקר ודגש על תהליכי ייצור מוקפדים.

להלן נביא שתי דוגמאות לשיווק מוצרים אקולוגיים בשיווק בינלאומי – שיווק אירופה לעומת שיווק לארה"ב

לקוח של חברת אורינום מייצר קו של מגבות ניקוי טבעיות, עשויות מבד אקולוגי ממוחזר ומתמחזר ב - 100%. בשיווק לאירופה, המוצר נקלט בשוק באופן מהיר ובנפח מכירות גדול וזאת על אף המחיר הגבוה ביחס למוצר רגיל (שאינו אקולוגי). לעומת זאת, תהליך השיווק והמכירות לארה"ב הנו איטי.

מוצר ניקוי נוסף הוא מוצר מתכלה ואנטיבקטריאלי. המוצר מתכלה תוך כמה חודשים לעומת מוצר מקביל רגיל שמתכלה תוך 10 שנים. מוכנות השוק הבינלאומי לקבל מוצר זה הייתה רק במדינות הגוש הסקנדינבי. היצוא לארהב פחות הצליח בגלל המחיר הגבוה של המוצר האקולוגי ביחס למוצר הרגיל.

לסיכום ניתן לומר שבשוק האמריקאי אנו נתקלים לא פעם בחסמי מחיר שמהווים קריטריון בולט ביותר בשיווק לארה"ב. חדשנות אקולוגית צריכה להתייחס למחיר הקיים של מוצר זהה 'רגיל' הנמצא כבר בשוק. בשיווק לארה"ב יש לקחת בחשבון שהלקוחות עדיין לא מוכנים לשלם יותר עבור מוצרים ירוקים בשלב זה.