מאמרים

חדשנות בשיווק בינלאומי – פיתוח מוצר

שיווק בינלאומי נשען על שלוש אסטרטגיות עיקריות, בהיבט של פיתוח המוצר. לכל אחת מהאסטרטגיות הללו עלויות שונות ותהליך עבודה שונה לחלוטין. להלן נסקור את שלוש האסטרטגיות המרכזיות של פיתוח מוצר:

שיווק בינלאומי, שיווק בינל, פיתוח מוצר, שיווק ומכירות לארה"ב, יצוא לארצות הברית, יצוא לארהב, יצוא לארה"ב

  1. חדשנות טהורה – זוהי האפשרות היקרה ביותר ומבוססת בעיקרה על פיתוח מוצר חדש לגמרי. חדשנות זו תובעת רישום קניין רוחני כגון פטנט, רישום סימנים מסחריים והגנה על העיצוב. היתרון באסטרטגיה זו, בייחוד בשיווק ומכירות לארה"ב , הוא בידול המוצר ממוצרים אחרים והיכולת לקבל פרמיה על המחיר, בניגוד למוצרים נטולי חדשנות, המבוססים בעיקר על תחרות בממד המחיר בלבד.

  2. ME TOO+   - אסטרטגיה זו מבוססת על שיווק לחול של מוצר קיים. החדשנות תתבטא בשינוי/שיפור תכונה בודדת, על פי רוב. לדוגמא, העתקת כלי עבודה חדשני והחלפת הידית – במקום ידית העשויה מתכת במוצר המקורי, תעוצב ידית ארגונומית במוצר המועתק. פעולה זו הכניסה אותנו ל 'מגרש' של סוג המוצרים החדשניים באמצעות ייצור ערך מוסף של FEATURE. זוהי אסטרטגיה נפוצה מאוד בעולם ובעיקר בשיווק לאירופה ולארה"ב מצד חברות שמעוניינות להיכנס לשוק יחסית מהר. מדובר כאן בייצור ערך מוסף שולי.

  3. ME TOO – זוהי האסטרטגיה בעלת העלות הנמוכה ביותר לפיתוח מוצרים בשיווק בינלאומי. אסטרטגיה זו מאופיינת בטווח הזמן הקצר ביותר בהגעה לשוק ובעלות הפיתוח הנמוכה ביותר המאפשרת שיווק בינלאומי כולל יצוא לארה"ב. אסטרטגיה זו נפוצה במיוחד במדינות המזרח הרחוק ומזרח אירופה. הבחירה באסטרטגיה זו תהיה משום עלות יצור נמוכה למוצר החדשני, שהרי מישהו אחר השקיע משאבים רבים בפיתוחו. בשיטה זו, המוצר מועתק תוך כדי פשרה על העיצוב, חומרי הגלם וכל הפרמטרים של המוצר המוביל. בשיווק בינלאומי פער המחירים בין המוצר החדשני למוצר המועתק יכולים להסתכם בעשרות אחוזים.

לסיכום – בשיווק בינלאומי ויצוא לארה"ב ואירופה יש מקום לשלושת האסטרטגיות הנ"ל. כל חברה בוחרת את הנתיב המתאים לה, בהתאם למטרות והיעדים וכמובן בהתאם לחזונה. ישנן חברות שמאמצות כל האסטרטגיות הללו לגבי מוצרים שונים וקוצרות הצלחה בשיווק ומכירות לארה"ב.