מאמרים

חדשנות בשיווק בינלאומי - עיצוב

חדשנות היא לא בהכרח בשורה מהפכנית. חדשנות יכולה להימצא בהיבטים הקשורים לשיווק ומכירות. להיבטים אלו תרומה רבה בשיווק בינלאומי בכלל ויצוא לארה"ב בפרט.

שיווק בינלאומי, שיווק בינל, שיווק בינ"ל, יצוא לארה"ב, יצוא לארהב, יצוא לארצות הברית, פיתוח עסקי בינלאומי

אחת הדרכים היצירתיות ליצור חדשנות בשיווק לחול היא באמצעות עיצוב המתבטא בחיצוניות של המוצר. אין המדובר כאן בפיתוח המוצר שדורש מעורבות של כמה פונקציות בארגון וכן תקציב פיתוח ולעיתים גם החלפת רכיבים.

עיצוב חדשני של מוצר יכול להתבצע בכמה אופנים:

  1. אבולוציה של מוצר - חברה עיצבה מוצר ומכרה אותו. לאחר מספר שנים היא 'מרעננת' את העיצוב החיצוני כדי לייצר בולטות מחדש (צבעים / גרפיקה וכיו').

  2. התאמת המוצר למגמות עיצוביות עדכניות. למשל, לאחרונה ניתן לראות מוצרים רבים שעוצבו מחדש בסגנון רטרו.

  3. שידרוג מוצר קיים בשוק – הוספת / גריעת תכונה קיימת של המוצר. למשל, שינוי הבישום במוצר קוסמטיקה או הפיכתו להיפו-אלרגני על ידי גריעת רכיבים מסוימים.

היתרון הגדול של חדשנות זו טמון בעלויות הנמוכות הגלומות בה. המוצר נותר עם תכונות דומות למצב הקיים: גודל המעטפת זהה, המשקל זהה, החומרים בדרך כלל זהים ותהליך הייצור בדרך כלל דומה מאוד. יחד עם זאת, השינויים הקטנים יאפשרו לבקש פרמיה גבוה יותר ביצוא לארהב. גם אם תידרשנה השקעות באמצעי הייצור, הן תהיינה בדרך כלל נמוכות באופן יחסי להשקעות הנדרשות בשיווק בינלאומי.

בגישה השיווקית של חברת שאורינום, נהוג לבצע תהליך עיצוב מחדש בשיתוף עם המפיצים בארה"ב. המפיצים הופכים למעורבים בתהליך ולמחויבים יותר כלפי הצלחתו.

לסיכום, ניתן לראות כיצד שינויים קוסמטיים במוצר יכולים להוות חדשנות בשיווק בינלאומי תוך כדי שימוש בתקציבים יחסית נמוכים.