מאמרים
מעוניינים לקבל פרטים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות? אנא מלאו את הפרטים ונשמח לחזור אליכם

ייעוץ עסקי בינלאומי - ניהול מוצר בשיווק בינלאומי


ניהול מוצר הוא מושג שיווקי הקשור למכלול הפעולות שמבוצעות בפיתוח המוצר ומכירתו בארץ ובחו"ל בתהליך יצוא.
מנהל המוצר בדרך כלל כפוף למנהל השיווק. לחברות רבות יש מספר מנהלי מוצרים ו/או קטגוריית מוצרים. תפקידו של מנהל המוצר הוא להיות ה 'הורים' של המוצר. מנהל המוצר הוא האחראי הישיר של החדרת המוצר לשוק וביסוסו מבחינה שיווקית. הוא שבדרך כלל יחליט אם להפסיק לשווקו או להחליפו במוצר אחר.

ייעוץ עסקי בינלאומי - ניהול מוצר בשיווק בינלאומי

מנהל המוצר הוא למעשה מנהל פרויקט. בחברות רב-לאומיות יש חשיבות רבה למנהל מוצר שאחראי על כל ההיבטים: ניהול תקציב, אריזות, עלות, ייצור, חומרים שיווקיים ואפילו הגדרה של בקרת איכות המוצר.

מנהל מוצר יקבל מהארגון סמכויות רבות לפעילות בשוק המקומי וביצוא לחול. אופן תפקודו של מנהל המוצר הנה קריטית לגבי הצלחת המוצר.

מספר מנהלי המוצר בחברות ישראליות נמוך יחסית למספרם בחברות בחו"ל. הדבר נובע בדרך כלל מניסיון לחסוך בעלויות. לאור ניסיון רב שנים, אני יכול לומר שבמקרים שבהם הארגון מינה מנהל מוצר, שהיה אחראי ישיר על כל מה שקשור למוצר, היו תוצאות טובות יותר בשיווק בכלל ובשיווק לחו"ל של המוצר.

כאשר אנו עוסקים בייעוץ עסקי בינלאומי בשיווק לחו"ל, מינוי מנהל מוצר מקבל משנה תוקף. מנהל המוצר בשיווק לחו"ל יעסוק גם בהיבטים הבאים: הכנה לייצוא, יצוא לחול, הכנת משלוחים, השתתפות בתערוכות, נסיעות לחול ובקרה יעילה של שליטה מרחוק על תהליך המכירה בחול.

בשוק הצפון אמריקאי נדיר שניתקל בחברה שאין בה מנהל מוצר או מותג. לעיתים, בעלי התפקיד האלה ייקראו מנהלי קטגוריה Category Managers

בישראל ישנן מספר קטן של חברות שממנות מנהלי מוצר וכולי תקווה שמגמה זו תלך ותתחזק.