מאמרים

מהו העיתוי הנכון לפרוץ לחו"ל? מתי להתחיל ייצוא לארה"ב?

מאמר זה יכול לתרום ליצרנים או לבעלי רעיון שמייצרים את המוצרים באמצעות קבלני משנה ומעוניינים להתחיל תהליך פיתוח עסקי בינלאומי.

ייצוא לארה"ב,  פיתוח עסקי בינלאומי,  ייצוא ושיווק לארה"ב,  שיווק לחו"ל,  שיווק בארהב

המודל הקלאסי של מוצר המיועד ליצוא כבר כמעט ואינו מתקיים בגלל שינויים רבים בשווקי חו"ל וכמו כן, הודות לגידול הניכר בערוצי ההפצה. אפשרויות ההפצה בהווה גדולות יותר ומגוונות יותר ביחס לעבר. בהתאם לכך גם סיכויי ההצלחה גבוהים ואף מתגברים בעתות משבר. בכל נושאי הייצוא לארה"ב והשיווק בארהב, חלה תפנית משמעותית בהתפלגות ערוצי ההפצה. המכירות והשיווק בארה"ב מתבססים היום על שיווק באינטרנט וברשתות החברתיות. המגמה הזו הולכת וצוברת תאוצה מידי שנה, לרבות שיווק ישיר דרך הטלוויזיה. 

הבסיס למכירות בחו"ל היא תוכנית אסטרטגית-עסקית של העסק/חברה/יצרן. זהו חלק מתהליך פיתוח עסקי בינלאומי. בתוכנית זו יוגדרו מטרות, יעדים ומכלול הפעולות שנדרשות בכדי להשיג את מה שנקבע כמטרות. חברות רבות מדגלות בקלילות על בניית בסיס חשוב זה משום שהן רוצות "תכלס". אבל!!! מה הטעם בשיווק לחו"ל אם האנשים אינם יודעים לאיזה מגרש הם עולים, מה חוקי המשחק, מה המטרה של המשחק? ואיך אפשר להביא את הגביע?! 

להלן כמה תנאים ופעולות שצריכים להתקיים לפני שפונים לייצוא ולשיווק לחו"ל, בתהליך פיתוח עסקי בינלאומי:
1. מוצר גמור על כל היבטיו (מחיר, אריזה, וכולי)
2. מכירות בארץ
3. מציאת יתרון תחרותי ביצוא (מחיר ,תכונות, וכולי)
4. קניין רוחני - פטנט, סימן מסחרי
5. מיתוג - מותג שלנו או ייצור מותג פרטי ללקוחות
6. הכנת תוכנית חדירה ואסטרטגיה GO-TO-MARKET
7. ביצוע התוכנית – בחירת אחראי - מנהל השיווק/יועץ חיצוני
8. שיפור ותיקון המוצרים + מכירות
9. מכירות חוזרות
10. פיתוח מוצרים חדשים והמשך שיפור מוצרים קיימים

למעשה, כל זמן יתאים לחדירה לשווקי חו"ל. גם בעתות משבר כמו זמן קורונה ואף במיוחד במצבי משבר.
ברוב המקרים, התקציב הנדרש לשיווק לחו"ל הוא צנוע ובר השגה לכל יצרן ולכל בעל רעיון למוצר. 
מתי יש חריגה ובזבוז כסף וזמן?! כאשר לא פועלים לפי תוכנית מקצועית ומבצעים הרבה טעויות שמבזבזות זמן ומשאבים יקרים. לאחר היכרות עם מאות יצרנים ובעלי רעיונות למוצרים, ראינו מצבים רבים של בזבוז משאבים כתוצאה מהתנהלות שגויה ולאו דווקא בגלל טעויות בפיתוח המוצר או בשיווקו. ולכן הזמן לפעול נכון הוא תמיד עכשיו!!!