מאמרים

מיתוג משותף בשיווק בינלאומי

מיתוג משותף נפוץ בעיקר בזירה הבינלאומית ומהווה כלי נפוץ בשיווק בינלאומי. אנו מוצאים שימוש בשיטת שיווק זו בעיקר באירופה ובארה"ב. לעומת זאת, בישראל, על פי רוב, לא נעשה שימוש בשיווק משותף. 

מיתוג משותף, שיווק בינלאומי, שיווק לחו"ל,  פיתוח עסקי בינלאומי, שיווק בינל, שיווק בינ"ל, יצוא לארה"ב, פיתוח עסקי בארצות הברית

בשיווק לחו"ל נהוג להשתמש בשיטות שיווק ומכירה שונות במטרה להקל על תהליך החדרת מוצר לשוק. במיתוג משותף ייערך חיבור בין שני מותגים וייווצר מותג מועצם. בדרך כלל תתקיים סינרגיה בין שני המותגים המתחברים ויווצר מותג על חדש. המותג החדש יהיה מוצלח מבחינה שיווקית ביחס לשני המותגים בנפרד משום שהוא ימזג חוזקות של שני מותגים. למשל, שני קהלי יעד של שני מותגים נפרדים ומוכרים היטב או יכולת המצאה וייצור של מותג אחד ביחד עם מותג שני מוכר וידוע. 

בפיתוח עסקי בינלאומי, אורינום פעלה מספר פעמים למיתוג משותף, במקרים שבהם הייתה סיבה מוצדקת לכך. בחירת אסטרטגיה שיווקית זו סייעה בעיקר בהגנה על יצרנים וממצאים שחברו למשווק שהנו מותג ידוע בשוק היעד.

ישנם מקרים של מותגי על שבחרו באסטרטגיית מיתוג משותף במטרה לכבוש שוק מסוים או נישה בשוק ספציפי. לדוגמא, כאשר חברת3M  חדרה לשוק הפלסטרים לילדים, היא רכשה את זכויות DISNEY למוצר זה ולמעשה ביצעה המיתוג משותף. בעשותה כן, חברת3M  יצרה מצב כמעט בלתי אפשרי עבור המתחרים. שני מותגי העל, חברת3M  ו  DISNEY הם כה חזקים, עד כי אינם מאפשרים שיווק של מוצרים מתחרים ודמים בארה"ב ובשיווק בינלאומי באופן כללי. 

בשיווק לחו"ל, יצוא לארה"ב ופיתוח עסקי בארצות הברית, עלינו לבחון את כל אפשרויות המיתוג העומדות לרשותנו ולעיתים לבחור באסטרטגיית מיתוג משותף