מאמרים

עוצו עצה ותופר

מיזמים בתחילת דרכם צריכים לבצע תהליך עבודה נכון ואפקטיבי. רעיון נהדר למיזם חדש יכול להפוך לקונספט אך מיד לאחר מכן מתחילה שרשרת של טעויות שמתבטאת בבזבוז משווע של משאבים – אנרגיה, זמן וכסף.

יצוא לארהב, יצוא לארה"ב, יצוא לארצות הברית, שיווק בינלאומי

במהלך שנות עבודתנו, פנו אלינו מאות יזמים יצירתיים ומוכשרים לאחר שנמצאו שנים רבות בתוך המיזם וביקשו לבדוק יצוא לארה"ב. בשלב זה, הם כבר בזבזו מאות ואף מיליוני שקלים על כל מה שלא צריך. הם גם נפגשו עם עשרות ומאות גורמים שאינם מועילים למיזם שלהם ומה שאינו מועיל הוא בהכרח מזיק מכיוון שהוא מבזבז לנו משאבים - אנרגיה, כסף וזמן.

היזמים מתייעצים עם כל אחד. וזה המקום להדגיש באותיות של קידוש לבנה – עצה אינה ייעוץ. ייעוץ יהיה רלבנטי ונכון למיזם אך ורק אם יגיע ממקור בר סמכא, בעל מומחיות מוכחת בתחום עיסוקו. בדיוק כמו שנחפש את הקרדיולוג הטוב ביותר לניתוח לב או את האורטופד המתמחה באזור הגב לטיפול בפריצת דיסק, כך גם אנו צריכים לחפש ולמצוא רק את המומחים לכל תתי הנושאים שיש לנו במיזם. בראש ובראשונה נתחיל בחיפוש מומחה לשיווק בשוק היעד אליו אנו מכוונים את המוצר. בתחום עיסוקה של חברת אורינום תהיה זו בדיקת ייתכנות עבור יצוא לארצות הברית. מדוע? מכיוון שבראש ובראשונה יש לבדוק ייתכנות שיווקית של המוצר – האם המוצר מתאים לשוק היעד בזמן הנתון ומה צפוי להיות נפח המכירות. רק כאשר יש בידינו נתונים אלו, ראוי לגזור לאחור את כל שאר ההיבטים של המיזם, לרבות היבטים משפטיים, חשבונאיים, פיסקליים, יצרניים, תכנוניים, יצוא לחול, יצוא לארהב ועוד. גם עבור כל תתי הנושאים במיזם, ניעזר במומחים ונדע לכמת ולעגן את ההשקעה שלנו מראש בתוכנית עסקית מקצועית שנבנתה בשיתוף עם מומחה בתחום זה.

ידידנו היקר, דר. יניב זייד, הגדיר במדויק את ההבדל בין עצה וייעוץ. אדם שזה לא המקצוע שלו אומר את דעתו בקשר לנושא כזה או אחר; בעוד שיועץ מקצועי יודע לקדם וליצור ולהניע לפעולות הנכונות בזמן הנכון עם המיקוד הנכון.

הסטטיסטיקה של המיזמים פועלת לרעת המיזם – מתוך כל 100 מיזמים רק אחד מצליח ולא בכדי.

היזמים חושבים שריבוי פגישות ועצות יגרמו לקידום המיזם וההיפך הוא הנכון. עלינו להיות אפקטיביים וממוקדים. עלינו לבצע רק פעולות המקדמות את המיזם.

 

עוצו עצה ותופר. עצה אינה ייעוץ ולא כל יועץ הוא מומחה.