מאמרים

שיווק מוצרים לחו"ל – רישום פטנט


אחת השאלות בהן אני נתקל כמעט בכל שיחה בהקשר של שיווק מוצרים לחו"ל היא: "מהי השיטה הנכונה להגיש ולרשום פטנטים?". אינני מתיימר להיות עורך פטנטים. לשמחתנו, יש לנו בארץ את טובי עורכי הפטנטים. הכוונה במאמר קצר זה היא להנגיש כלים וידע ליזמים בכל הקשור לקניין רוחני בשיווק בינלאומי.

שיווק מוצרים לחו"ל – רישום פטנט

כאשר יש מוצר או רעיון שאפשר לרשום עליו פטנט בגין ההמצאה, התוכנית היא כדלקמן:
1. בדיקה לצורך ווידוא כי אנו לא מפרים פטנטים של אחרים. פעמים רבות מפתחי מוצרים בוחרים לפסוח על שלב זה ואני גורס כי זוהי טעות יסודית. בדיקה זו הינה קריטית. אם אנו מפרים פטנט של מישהו אחר, כי אז נהיה חשופים בפני סיכונים רבים, תביעות משפטיות ובזבוז סכומי עתק. בדיקה זו נקראת FREEDOM TO OPERATE ועלותה נעה בין כמה מאות שקלים עד לכמה אלפי שקלים בודדים.
2. בדיקה שבוחנת אם יש אפשרות לקבל פטנט על ההמצאה שלנו. זוהי בדיקה יחסית קצרה הכרוכה בהוצאה כספית נמוכה.
3. הגשת פטנט בשלבים חכמים. לרשות היזם עומדים כלים שימושיים החוסכים כסף וזמן רב, כמו לדוגמא, רישום PROVISIONAL. רישום יחסית זול המקנה שנה נוספת לפעולה ובחינה אם ניתן למכור את המוצר באמצעות שיווק לחול. ניתן היום להגיש בקשה ל-PROVISIONAL בישראל או במקום אחר. הבחירה תיעשה משיקולים אסטרטגיים.
ניתן גם לבצע הגשה של סימנים מסחריים. עלות הגשה זו נמוכה ביחס להשקעות ומקנה הגנה על המותג או על שם המוצר שבחרנו. גם במקרה זה קיים צורך בבדיקה שבוחנת אם ניתן להשתמש בשם שבחרנו.
שיקול חשוב שעלינו לקחת בחשבון הם אורך חיי מוצר. אם ידוע שחיי המוצר קצרים מאוד, ניתן להגיש בקשה ל-PROVISIONAL רק כדי לכתוב על המוצר PATENTED PROTECTED. אמנם אין בכך להבטיח במאת האחוזים שלא יעתיקו או יחקו את המוצר בשוק הבינלאומי, אבל הדבר בהחלט ירתיע את מרבית היזמים בכל הקשור למכירות ושיווק לחו"ל.
 
יזמים רבים 'הולכים לאיבוד' ומשקיעים עשרות ומאות אלפי שקלים בתהליכים יקרים ומיותרים. ניתן ורצוי להימנע מכך. ישנן היום חלופות טובות להגנה על מוצר. חלופות אלו יחסכו כסף ובו זמנית יאפשרו הגנה על המוצר תוך כדי שמירה של חשאיות הפטנט.

מאת: אבי אלברט, מנכ"ל חברת אורינום - פיתוח עסקי, שיווק בינלאומי ומכירות לחו"ל